leki na odchudzanie

Leki na odchudzanie – czy warto?

Popularność preparatów odchudzających nie maleje, a ich liczba nieustannie rośnie. Czy leki na odchudzanie w ogóle działają i są skuteczne? Wiele mówi się o ich szkodliwym oddziaływaniu na organizm. Co jest w tym przypadku prawdą?

Według dietetyków i lekarzy błyskawiczna utrata wagi w przypadku zażywania tabletek odchudzających polega przede wszystkim na pozbyciu się wody. Daje to jednak jedynie efekt krótkotrwały, gdyż trwałą utratę kilogramów powoduje pozbycie się z organizmu tkanki tłuszczowej.

Wiele dostępnych na rynku leków ma za zadanie blokowanie uczucia głodu i przyspieszenie przemiany materii. Zawierają one sibutraminę. Skutki jej zażywania mogą być jednak bardzo poważne i obciążyć np. układ krążenia. Z kolei obecna w innych preparatach geranamina powodować może wzrost tętna i ciśnienia tętniczego krwi, a amfetamina jest narkotykiem, który uzależnia organizm w bardzo krótkim okresie czasu. Przy długotrwałym jej stosowaniu mogą pojawić się nawet zaburzenia natury schizofrenicznej.